Verification: baae6f454520cf07

Film Teminleri

T.İ Film Gösterim olarak; 2006 yılından bu yana da sinema organizasyonlarında hizmet vermekteyiz.

1 Aralık 2019 sonrası, Kültürel etkinliklerde sinema eseri gösterimi planlarken dikkat etmeniz gereken hususlar hakkında genel bilgileri derledik..

 

Bir sinema eserinin gösterimi için zorunlu olan ‘Kayıt Tescil’ sahibinden izin alınması gerekmektedir.

Zorunlu Kayıt Tescil, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanununu 13. Maddesi ve Fikir ve Sanat Eserlerin Kayıt ve Tescili Hakkındaki Yönetmelik gereği ‘Sinema eseri içeren yerli ve ithal yapımlar için’ yasal bir zorunluluktur ve ‘Hak Sahibi’ni belirlemektedir.

 

Aşağıdaki ilgili kanun ve yönetmeliklerin linkleri mevcuttur.

 

 

Dayanaklar:

 

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu madde 24’de sinema eserinin mali yönden korunması sağlanmıştır.

Temsil Hakkı (md. 24): Bir eserden, doğrudan doğruya yahut işaret, ses veya resim nakline yarayan aletlerle umumi mahallerde okumak, çalmak, oynamak ve göstermek gibi temsil suretiyle faydalanma hakkıdır.

5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu https://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.3.5846.doc

 

Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkındaki Yönetmelik’in 5.maddesi 4. Fıkrasında Zorunlu Kayıt ve Tescil Belgesinin hangi süre ile kime (yada kimlere) verildiği belirtilmiştir.

(4) Yukarıda belirtilen belgelerin eksiksiz olarak ibraz edilmesi üzerine kayıt ve tescil gerçekleştirilir. Bu işlem sonucu başvuru sahibine kayıt ve tescil belgesi verilir. Bu belgede, eserin adı, dili, menşei, yapım yılı, yapımcısının adı, yapımcı kodu, eser sahipleri, diğer komşu hak sahipleri, eser grubunun baş harflerini içerir kayıt ve tescil numarası, kayıt ve tescil tarihi, daha önce herhangi bir kayıt ve tescil işlemi yapıldıysa tarih ve numarası ile gerekli görülebilecek diğer bilgiler yer alır.

Fikir ve Sanat Eserlerinin Kayıt ve Tescili Hakkındaki Yönetmelik https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2006/05/20060517-7.htm

 

Yapılan gösterimler ‘Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkındaki Yönetmelik’e tabi olduğundan yaş sınıflandırma sonucunun film öncesi gösterilmesi zorunludur.

MADDE 12 – (1) Değerlendirme ve sınıflandırma sonucunda, Ek-1’de yer alan işaret ve ibarelerin film öncesinde, her türlü tanıtım ve gösterim alanında ve taşıyıcı materyal üzerinde rahatça görülebilecek ve okunabilecek şekilde kullanılması zorunludur.

https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/10/20191022-8.htm

 

 

 

 

 

 

 

Facebook'da Paylaş
Twitter'da Paylaş"
Please reload

RSS Feed
Son Yazılar...
Please reload

Kategoriler...

T.i Film Gösterim Ltd. Şti.

 Tayfun Sümer

0532 638 4043

19 Mayıs Mah. Bayar Cad.

No:30 / 30EB 

Kozyatağı-Kadıköy-İstanbul

Tel: 0216 343 63 90

tayfunsumer@tifilmgosterim.com

  • White Facebook Icon
  • White Instagram Icon
  • YouTube - White Circle
  • Google Rehber - Beyaz Çember

© 2017 TiFilm Gösterim Limited Şirketi